Fotoelektronik novotrade C64 IEEE-488

Ezt a Commodore SFD 1001 floppymeghajtót is tartalmazó csomaghoz kaptam. Ez valami magyar utángyártás, és a Commodore 64-et képessé teszi az IEEE-488-as csatolóval ellátott perifériák kezelésére, mint amilyen az SFD 1001-es meghajtó is.

C64 boot képernyő előtti kép
Az IEEE-488-as kábelek is, csatlakozók is, és amúgy minden sokkal drágább volt annakidején (és még ma is), mint a többi, soros csatlakoztatás. Előnye viszont abban rejlik, hogy gyorsabb adatkommunikáció érhető el vele, és hasonlóan az IEC kommunikációhoz (Commodore soros interface), több eszközt is össze lehet vele egymás után kötve csatolni. A Commodore cég alapvetően a PET, CBM, CBM-II-es szériáihoz használta ezt a kommunikációs formát, amik az üzleti szférát hivatott megszólítani. Többféle periféria is készült vele: floppy meghajtók, merevlemezek, nyomtatók, plotterek.

Átállítja a default színeket is. :(
A kártya eredetileg nem akart megnyikkanni sem, azt hittem valami rejtett SYS utasítással lehet életre lehelni. Aztán kicsit kérdezősködve, és saját ötlettől vezérelve egy kis dörzsszivacsos és kontakt sprés csatlakozótisztítás meghozta a gyümölcsét: a kártya életre kelt a C64-ben. Innentől kezdve a soros portra kötött meghajtókkal együtt, működnek a párhuzamos portra csatlakoztatott egységek is. Commodore 128 alatt is működik, de ilyenkor a gép C64 üzemmódban bootol be automatikusan.

Tervezek csinálni hozzá egy dobozt, hogy kevésbé legyen sérülékeny, illetve esetleg egy ROM dumpot is csinálok, hogy meglegyen másoknak is, illetve vész esetére.

2 megjegyzés:

  1. Helló!

    Esetleg egy csatlakozó bekötési rajzot tudnál csinálni?

    VálaszTörlés
  2. Hello, érdeklődnék hogy a ROM dump-ot sikerült-e végül megcsinálni? Egy pont ilyen cartridge-et sikerült szereznem a 8250-es meghajtómhoz, de meg sem nyikkan. Egyedül ez a blogpost írja le hogy mit is kellene látnom, ami már önmagában nagyon hasznos, köszönöm hogy írtál róla :)

    VálaszTörlés