Amiga 500 plus

Ezt a gépet szülinapomra kaptam. A neve: Gigi. Commodore 64-ként árulták olcsón, és persze semmit sem lehetett tudni a működőképességéről. Így amikor hozzájutottam egy kicsit megvizsgáltam. A tápja, egy kis igazítás után OK (mindig be volt kapcsolva, a kapcsoló állásától függetlenül), az alaplapon szétfolyt a beépített óra NiCd aksija, jó kis korróziót okozva, és rettentő poros/koszos volt. Jelenleg nincs képe, sem az A520-as TV modulátoron, sem a mono composite csatlakozóján keresztül, de a power LED hibát nem jelez. Egyébként járt hozzá egy eredeti Amiga tank egér, egy A520-as TV modulátor is, a tápegységen kívül, viszont Workbench lemezeket nem.

TODO: Billentyűzetet is rendesen meg kell pucolni, Workbench, és valami demo lemezt beszerezni, gép többi részét is letesztelni.

Update: alaplap rendbetéve, elektrolit kondik kicserélve, képalkotással nincs semmi baj.

Bejegyzések:
Rendbehozatal 1
Rendbehozatal 2

A Commodore Amiga 500 plus, az 500-as kicsit továbbfejlesztett változata, a 600-as előfutára. Az eredeti 500-astól egy pár dologban különbözik:
  • 512 kByte chip RAM helyett 1MByte van beépítve
  • OCS chipset helyett az újabb, ECS cshipset-et kapta meg
  • Kickstart 1.3 helyett Kickstart 2.04 van benne
  • Van beépített Real-Time-Clock (alaplapi aksival működő óra)
Ez a gép ugyanúgy Motorola 68000-es, 16 bites processzort használ, mint közvetlen elődje, kb 7MHz-e járatva. Amiga körökben kétféle memóriáról szoktak beszélni: chip RAM-ról, és Fast RAM-ról. A gép felépítési igen előrehaladott, az akkori PC-ktől teljesen különböző filozófia mentén tervezték: a CPU csak számol, illetve utasítgaja a többi társ chippet, amik a megjelenítésért, IO-ért (floppy, soros port, stb...), hangért felelnek. Ezt, a Commodore korábbi gépeinél megszokott, memóriába leképezett regiszterekkel érték el. A gép központi buszán pedig egy speciális, csak a memória elérésével foglalkozó chip ül, ami a Chip RAM tartalmát oda-vissza másolgatja az egyes társ chippek, és a CPU között, anélkül, hogy bárkinek is várnia kellene bárki másra. Emiatt egy több processzoros, megosztott memóriás gépnek tekinthető, ahol az általános CPU mellett speciális társprocesszorok végzik a feladatokat. Ezért fontos a chip RAM, mert mindenki eléri. Ez a közös memória, ami pl a képernyő tartalmat is tárolja. A Fast RAM ezzel szemben csak és kizárólag a CPU rendelkezésére álló (emiatt gyorsabb elérésű) memória.

Itt már kicsit megpucolva, aksi kiszedve
A Kickstart ROM a PC-k BIOS ROM-jához hasonlít, de annál sokkal több mindent tartalmaz: OS meghajtó library kódokkal is tele van tömve: olyan, mintha a PC-n a driverek az alaplapon lennének. Bootolni ezért többféle programmal is lehet: Workbench az Amiga OS azon része, amit floppy-ról tölt be (a Windows UI megfelelője). De egyes játékok, hogy több erőforráshoz férjenek hozzá, szintén be tudják bootolni a gépet, a drivereket saját maguk használva, a játékot/demót kizárólagosan futtatva (mintha csak a DirectX lenne, csak még alacsonyabb szinten). A Workbench és a Kickstart ROM szorosan összetartoznak, egyik a másik azonos verziója nélkül nem működik (megfelelően), emiatt hogyha az ember újabb OS-t szeretne egy Amigán, a ROM-ot is le kell cserélnie.

Persze ez csak egy egyszerűsített leírás, annak aki még sohasem találkozott ilyen géppel, valami képe legyen róla.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése